Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku kalitesi günlük hayatımızı etkiler, ne kadar kaliteli bir uyku uyursak o denli dinlenmiş bir şekilde güne başlarız, ancak bazı uyku rahatsızlıkları hem bizim hem de sevdiklerimizin uyku kalitesini düşürüyor. Uyku apnesi, horlama ve uykuda solunum durması olarak tanımlanan bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesinin teşhisinde solunum durma süresi önemlidir. Bu sürenin en az on saniye olması gerekir. Teşhis ve tedavi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi internet sayfaları üzerindeki ilgili online sitelerde bulabilirsiniz.

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesinin en önemli belirtisi uykuda istemsiz bir şekilde solunum durmasıdır. Bu hastalar yüksek sesle horlarlar ve uyku esnasında solunumları bir süreliğine durur. Çoğunlukla hastalar bu durumun farkında değillerdir. Hastanın kliniğe başvurmasına yakın çevresi neden olur. Solunum durması çoğunlukla hasta yakını tarafından fark edilir. Uyku apnesi olan hastaların kilo problemi de vardır. Uykudan ani uyanma, uykusuzluk çekme, sık idrara çıkma, sabahları rahatsızlık veren ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı, sinirlilik, dikkat sorunları, depresif ruh hali gibi belirtiler uyku apnesine işaret ediyor olabilir. Ancak bu belirtilerin olduğu her hastada uyku apnesi vardır demek yanlış olur. Uyku apnesinden bahsedebilmek için solunumun on saniye süre ile durması gerekir.

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kliniğe başvuran hastalar öncelikle çeşitli fizyolojik muayenelerden geçirilir. Kulak burun boğaz muayenesi yapılan hastalar hekim tarafından gerekli görülürse uyku merkezine yatırılır. Burada hastanın solunum durma süresi ve sayısını ölçülür. Teşhis konulduktan sonra apnenin tipine göre tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi, pozitif hava basıncı tedavisi ve hayat tarzını değiştirme uyku apnesi için tercih edilen tedavi yöntemleridir. Kilo problemi olan hastaların kilo vermesi için egzersiz ve diyet programı uygalanır. Hastalara apneyi tetikleyen alışkanlıklarından vazgeçmeleri için telkinlerde bulunulur. Daha fazla bilgi almak için internet sayfaları üzerindeki ilgili online siteler ile iletişime geçebilirsiniz.