Bilgisayarcılar

Bilgisayarcılar

Hayatımızda çok önemli bir yer alan bilgisayarların artmasıyla bilgisayarcılar daha önemli bir yer kazandı. Bilgisayarcılar arıza yapan bilgisayarların tamiri ve parça temini konusunda iş yapar. Yaptıkları inceleme sonucunda veri kurtara ya da donanımsal işlemleri gerçekleştirir. Aslında bilgisayarcılar teknikerler ve tamircilerle aynı işi yaparlar. Bilgisayarcıların gündemi ve teknoloji takip etmeleri çok önemidir. Teknolojiden kopuk bir şekilde bu işi yürütemezler. Teknoloji de gelişen yeni çıkan parçaları yazılımlarla birlikte aktif bir şekilde bu işi yapabilirler.


Kapsamlı Bilgisayarcılar

Aslında bilgisayarcılar dediğimiz kişilerin hayatı bilgisayar ve teknoloji olmuştur. Bilgisayar ile uyuyup bilgisayar ile kalkıp kodlama ve yazılım öğrenirler. Veri yedekleme format atma parça değişme bu kişiler için çok olaydır. Çünkü bu konulara çok hâkim kişilerdir. Çoğunluğu çocukluğundan bu akıma karşı koyamamışlardır. Çocukluktan başlayan bu merakla birlikte ilerleyen senelerde bunu meslek edinmişlerdir. Tekniker olarak çalışabildikleri gibi kendilerini daha geliştirim yazılım mühendisi veya bilgisayar mühendisi olmaları mümkündür. Halk arasında bilgisayarcılar denince akla hep internet kafeciler ya da teknikerler gelir. Ancak bilgisayarcılar dendiğinde bu kelime çok kapsamlıdır.

Yazılım ve Kodlama


7’den 70’e herkes kendini teknolojiyle geliştirip bilgisayarcı olabilir. Aslında bu merakın ilerlemesiyle yazılım mühendisi olan kişiler kodlama yaparak ülkemize büyük başarılar katmıştır. Kod oluşturma yazılım yapma çağımızda kullandığımız android ya da ios işletim sistemli telefonların bile alt yapısını oluşturur. Bu yazılım kodlama ile hayatımızı kolaylaştıran birçok uygulama oluşturulur. Örneğin şu an günümüzde boğuştuğumuz covid19 hastalığı için kullandığımız hayat eve sığar uygulaması da yazılımcılar ve kodlama işi ile uğraşan kişiler tarafından bizim hizmetimize sunuldu. Bunun ana ilkesini bilgisayar merakı olan bilgisayarcılar oluşturur.