Kuru Mama Islatılır mı

Kuru Mama Islatılır mı

Yavru Köpeği Kuru Mamaya Alıştırmak

Yavru köpeklerde kuru mamaya geçiş doğru adımların atılması halinde çok kısa sürede tamamlanabilir. Yavru köpeğin anne sütünden sonra kuru mamaya başlangıcı için aceleci davranılmamalı ve imkan bulunuyorsa köpek anne sütünü en az 10 hafta almalıdır. 10 haftalıkken sütten kesilen yavru köpekler için kuru mamaya alışma dönemi başlar. Köpeklerin beslenmesinde çok önemli bir yere sahip olan ilk etapta yavru köpeğinizde yutma sorunları yaşanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda tercih edilen ilk şey kuru mamanın bir miktar ıslatılmasıdır.

Kuru Mamayı Islatmak

Kuru mamayı ıslatma konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü bir süre sonra köpeğiniz kuru mamanın sürekli olarak ıslatılmasını talep eder ve kuru mamayı yemeyi reddebilir. Bu gibi bir sorunla karşılaşılmaması için kuru mamanın alıştırma döneminde ıslatılması ancak ilk gün dökülen sıvı miktarı ölçülerek her gün sıvı miktarının belirli bir oranda azaltılarak en son kuru mamaya geçiş yapılmalıdır. Köpeğiniz düzenli olarak sıvı miktarı azaldığı için kuru mamaya hiç farkında olmadan alışacak ve kuru mamayı severek yemeye başlayacaktır.

Kuru Mamayı Ne Kadar Vermeleyim?

Köpeğinize vereceğiniz kuru mama miktarını belirleyen önemli faktörlerin başında köpeğin yaşı ve kilosu bulunmaktadır. Yine köpeğin ırkı ve genel sağlık durumu da verilecek mama miktarı üzerinde önemli bir etkene sahiptir. Örneğin köpeğiniz veterineriniz tarafından aşırı kilolu bir köpek olarak değerlendirildiyse günlük verilmesi gereken kuru mama miktarı otomatik olarak azalacağı gibi köpeğiniz yine zayıf köpek olarak değerlendirilirse kuru mama miktarı artırılacaktır. Ayrıca yine yavru köpekler ve genç köpeklerde günlük kalori ihtiyacı çok daha fazla olduğu için bu köpeklerin daha fazla mama yemeleri gerekirken yetişkin köpeklerde ilerleyen yaş ile beraber azalan hareket oranı nedeni ile obeziteden köpeği korumak adına daha az mama verilmelidir. Tüm şartların normal seyrinde ilerlediği düşünülen yavru köpeklerde günde 3 ölçek, genç köpeklerde 2 ölçek ve yetişkin köpeklerde günde 1 ölçek kuru mama verilmesi yeterlidir. Yetişkin köpeklerde günde 1 ölçek mamanın günde iki öğüne bölünerek verilmesi gerekmektedir.

www.mamaci.net